با ماساژ پا توسط روغن موتور addinol در زمستان از سرماخوردگی در امان باشید

روغن موتور addinol با اتصال هوا که باعث خرابی Sioux Falls شد، یک مطالعه موردی محکم ارائه کرد. ابزار و تکنیک تست رومیزی جدید برای نشان دادن هر گونه تمایل روغن آزمایش به ژلاته شدن توسعه داده شد.

این تکنیک که شامل کارکرد مداوم با سرعت کم یک روتور استوانه‌ای در استاتوری که اطراف آن شل بود، بلافاصله در مشخصات روغن موتور گنجانده شد و بعداً به ASTM D5133 تبدیل شد.

این نه تنها تمایل روغن به محدود شدن جریان را نشان می‌دهد، بلکه میزان ژل شدن را که ممکن است در محدوده دمایی اندازه‌گیری‌شده (معمولاً منفی ۵ تا منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد) رخ دهد، مشخص می‌کند.

این پارامتر شاخص ژل شدن نامیده شد. امروزه مشخصات روغن موتور برای روغن های چند درجه ای به حداکثر شاخص ژل شدن 12 نیاز دارد.

همانطور که ویسکوزیته برای موتور در جلوگیری از سایش از طریق روانکاری هیدرودینامیکی مفید است، دارای برخی از جنبه های منفی است که می تواند بر راندمان کاری موتور تأثیر بگذارد. اصطکاک مولکولی روغن که دو سطح را در حرکت نسبی جدا می کند، برای غلبه بر آن به انرژی نیاز دارد.

این مقدار قابل توجهی انرژی از موتور در ازای محافظت از سایش ارائه شده است. بنابراین، فرمول بندی دقیق ویسکوزیته روغن برای مالکان خودرو و برای دولت هایی که محدودیت های مصرف سوخت را الزامی می کنند بسیار مهم است.

کاهش ویسکوزیته روغن می تواند گام مهمی در کاهش اصطکاک ویسکوز برای بهبود بازده سوخت باشد. جالب اینجاست که طی چند سال گذشته، تعداد خودروهایی که با روغن موتورهایی کار می‌کنند که سطح ویسکوزیته پایین‌تری دارند، افزایش یافته است، بنابراین راندمان موتور آنها به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد.

یک دهه پیش، روغن‌های SAE 0W-20 و 5W-20 کمترین گریدهای ویسکوزیته SAE بودند، با SAE 20 حداقل ویسکوزیته نرخ برش بالا 2.6 سانتی‌پویز (cP) برای شبیه‌سازی عملکرد موتور در دمای 150 درجه سانتی‌گراد. شکل 2 داده‌هایی را نشان می‌دهد.

روغن موتورهای فروخته شده در آمریکای شمالی و جنوبی و همچنین برای روغن موتور SAE 5W-30. خودروسازان ژاپنی اخیراً خواستار گریدهای ویسکوزیته پایین تر شده اند.

در نتیجه، SAE سه درجه عملیاتی جدید را معرفی کرده است که با نام‌های SAE 16 (2.3 cP حداقل در 150 درجه سانتی‌گراد)، SAE 12 (حداقل 2.0 cP در 150 درجه سانتی‌گراد) و SAE 8 (حداقل 1.7 cP در دمای 150 درجه سانتی‌گراد) شناسایی شده‌اند. این الزامات درجه نیز برای مقایسه در شکل 2 نشان داده شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.