سفیر روسیه سیب ترش فرانسوی را از ایران با خود به کشورش برد

دسته عمده ای از مواد شیمیایی گیاهی که معمولا در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند، فلاونوئیدها هستند. سیب ترش فرانسوی منبع بسیار مهمی از فلاونوئیدها در رژیم غذایی مردم در ایالات متحده و اروپا است.

در ایالات متحده، بیست و دو درصد از فنل های مصرف شده از میوه ها از سیب است و آنها را بزرگترین منبع فنولیک ها می کند. در فنلاند، سیب و پیاز منابع اصلی فلاونوئیدهای رژیمی هستند، در حالی که در هلند سیب پس از چای و پیاز به عنوان منابع برتر فلاونوئیدها رتبه سوم را دارد.

در یک مطالعه فنلاندی روی تقریباً 10000 نفر، مصرف فلاونوئیدها با مرگ و میر کلی کمتر مرتبط بود. سیب یکی از منابع اصلی فلاونوئیدهای غذایی بود که قوی ترین ارتباط را با کاهش مرگ و میر نشان داد.

بیشتر اثر محافظتی میوه ها و سبزیجات به فیتوکمیکال ها نسبت داده شده است که ترکیبات گیاهی غیر مغذی مانند کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها، ایزوفلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک هستند.

هزاران فیتوکمیکال در غذاها شناسایی شده است، اما هنوز تعداد زیادی از آنها شناسایی نشده اند. فیتوکمیکال های مختلف دارای طیف وسیعی از فعالیت ها هستند که ممکن است به محافظت در برابر بیماری های مزمن کمک کند.

به عنوان مثال، فیتوکمیکال ها ممکن است از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کنند، پاسخ التهابی و ایمنی را تنظیم کنند و در برابر اکسیداسیون لیپید محافظت کنند. نقش اصلی فیتوکمیکال ها محافظت در برابر اکسیداسیون است.

ما در یک محیط بسیار اکسیداتیو زندگی می کنیم و بسیاری از فرآیندهای درگیر در متابولیسم ممکن است منجر به تولید اکسیدان های بیشتری شود. انسان ها و همه حیوانات، سیستم های دفاعی آنتی اکسیدانی پیچیده ای دارند، اما کامل نیستند و آسیب اکسیداتیو رخ می دهد.

تصور می شود که هر دو بیماری قلبی عروقی و سرطان به ویژه نتایج استرس اکسیداتیو هستند که می تواند به آسیب مولکول های زیستی بزرگتر مانند DNA، لیپیدها و پروتئین ها منجر شود. تخمین زده شده است که روزانه 10000 ضربه اکسیداتیو به DNA در هر سلول در انسان وجود دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.