شهرداری زنجان با استفاده از سرامیک ضد اسید البرز تمام پیاده رو ها را زیباسازی کرد

مردم برای اولین بار از هزاران سال پیش شروع به ساخت سرامیک ضد اسید البرز کردند و ما هنوز در حال طراحی مواد جدید سرامیکی هستیم چیزهایی مانند مبدل های کاتالیزوری برای اتومبیل های امروزی و ابررساناهای با دمای بالا.

برای کامپیوترهای فردا تفاوت بسیار زیادی بین سرامیک های قدیمی و همه منظوره مانند آجر و شیشه و سرامیک های مدرن مهندسی وجود دارد که گاهی برای یک هدف خاص طراحی می شوند، مانند فیلتر کردن دوده از موتور دیزل کثیف کامیون یا ساخت مته ای پنج برابر بیشتر دوام می آورد تا حدودی به همین دلیل است که دانشمندان مواد دوست دارند سرامیک ها را به دو نوع تقسیم کنند: سرامیک های سنتی و پیشرفته.

آجر، سفال، شیشه، چینی، کاشی، سیمان و بتن سرامیک ضد اسید البرز و آزمایش شده ما هستند. اگرچه همه آنها کاربردهای متفاوتی دارند، اما هنوز هم می توانیم آنها را به عنوان مواد همه منظوره در نظر بگیریم.

برای مثال کاشی ها را در نظر بگیرید. ما می توانیم آنها را در داخل خانه یا بیرون قرار دهیم. روی دیوارها، کف یا سقف؛ و می‌توانیم شیشه را در پنجره‌هایمان بچسبانیم یا روی صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمندمان آن را دور بریزیم حتی می‌توانیم شامپاین را از آن بنوشیم.

سرامیک‌هایی مانند این مواد باستانی هستند موادی که اجداد ما آن را می‌شناختند که با گذشت قرن‌ها به تدریج کاربردهای بیشتری پیدا کرده‌اند.

در مقابل، سرامیک های پیشرفته آنهایی هستند که (بیشتر از اوایل قرن بیستم) برای کاربردهای بسیار خاص مهندسی شده اند. به عنوان مثال، نیتریدهای سیلیکون و کاربیدهای تنگستن برای ساخت ابزارهای برش بسیار سخت و با کارایی بالا طراحی شده‌اند، اگرچه کاربردهای دیگری نیز دارند.

اکثر سرامیک های مهندسی مدرن اکسیدهای فلزی، کاربیدها و نیتریدها هستند، به این معنی که آنها ترکیباتی هستند که از ترکیب اتم های یک فلز با اتم های اکسیژن، کربن یا نیتروژن ساخته می شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.