فرش ماشینی 700 شانه کاشان که موجب آشنایی یک زوج شد

فرش ماشینی 700 شانه کاشان با طرح‌های زاویه‌دار که فقط به پرزهای درشت نیاز دارند، راحت‌تر از فرش‌های منحنی و طرح‌دار ظریف تولید می‌شوند، که برای بازتولید واضح طرح‌های پیچیده‌شان به مواد ظریف‌تر و پرزهای گره‌دار بسیار متراکم‌تری نیاز دارند.

نوع گره استفاده شده بر ظرافت و سفتی شمع تأثیر می گذارد. گره زدن هر نخ شمع با دست با قرار دادن سنگریزه های کوچک در یک موزاییک قابل مقایسه است و اجرای ماهرانه برای دستیابی به یک محصول نهایی زیبا حیاتی است.

برخی از فرش های چینی کمتر از 20 گره در هر اینچ مربع (3 در هر سانتی متر مربع) دارند. هندی های خاص، بیش از 2400. بیشترین تراکم را می توان با گره فارسی بدست آورد.

می توان نخ های فلزی را به شمع اضافه کرد و رنگ آن را افزایش داد. نخ های طلایی و نقره ای مورد استفاده در این روش به صورت صاف روی پایه بافته شده قرار می گیرد و ظاهری برجستگی کم دارد.

نخ های فلزی به سرعت ساییده می شوند و درخشندگی خود را از دست می دهند، با این حال، آن را برای پوشش های کف کمتر از آویزها مناسب می کند.

بسیاری از فرش ها پرز گره دار نیستند. گلیم نامیده می شود و مانند ملیله بافته می شود. نخ های پود یک ناحیه رنگی مشخص هرگز به ناحیه دیگری نمی رسند و اگر نخ های پود با نواحی رنگی مختلف به جای دور هم یا اطراف نخ تار به دور تارهای مجاور قلاب شوند، شکاف های کوچکی در جایی که رنگ های مختلف به هم می رسند ایجاد می شود.

در فرش‌های سومک، یک یا دو ردیف پود طرح‌دار رنگی با یک پود کاربردی نامرئی متناوب می‌شوند. پیچیدن پود با ردیف‌های متناوب که جهت یا شیب متفاوتی دارند، جلوه‌ای به نام شاه ماهی ایجاد می‌کند.گلدوزی به ندرت در پوشش کف استفاده شده است.

قالی‌های گلدوزی‌شده تقریباً منحصراً اروپایی و آمریکایی هستند، به‌جز برخی از گلیم‌های ترکمنی و گلیم‌های ترکی (پرده‌ها یا آویزهای قالی‌مانند) و برخی از قالی‌های هندی و کشمیری نمدی یا جوت‌دار که با دوخت زنجیره‌ای تزئین شده‌اند.

فقط می توان از پشتیبان های نسبتا قوی استفاده کرد. قالی‌های گلدوزی شده اروپایی دارای طرح‌هایی از دوخت‌های شمارش‌شده هستند (مثلاً دوخت متقاطع – فرش آرائولوس – و نقطه ناخالص و نقطه ریز سوزن) که تمام سطح را می‌پوشاند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.