پسته تازه تره بار به عنوان داروی ضد پیری شناخته شد

پسته تازه تره بار از خانواده Anacardiaceae است و حداقل از 11 گونه تشکیل شده است که P. vera تنها گونه کشت شده و از نظر اقتصادی مهم است. سایر گونه ها بیشتر به عنوان پایه برای کشت P. vera استفاده می شوند.

در ایران سابقه کشت طولانی 3000 تا 4000 سال دارد. در حال حاضر ایران، آمریکا، ترکیه و سوریه بزرگترین تولیدکنندگان پسته تازه تره بار در جهان هستند. در این میان ایران با میانگین تولید 298838.67 تن از سال 1994 تا 2014 در رتبه اول قرار دارد.

علاوه بر این، قسمت‌های مختلف گیاه، از جمله گل، برگ، دانه و رزین‌های مشتق شده از ساقه، دارای خواص دارویی مانند فعالیت‌های ضد میکروبی، آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی هستند.

P. vera علاوه بر ارزش‌های اقتصادی، تغذیه‌ای و دارویی قابل توجهی که دارد، سازگاری بالایی با تنش‌های غیرزیستی دارد و به عنوان گونه‌ای متحمل در برابر تنش‌های خشکی و شوری محسوب می‌شود و آن را به یک کاندید ایده‌آل برای احیای جنگل در مناطق خشک و شور تبدیل می‌کند.

اگرچه پسته تازه تره بار به عنوان یک گونه گلیکوفیت مقاوم به نمک طبقه بندی می شود، عملکرد آن در شرایط شوری بالا به طور چشمگیری محدود می شود. با توجه به گرم شدن کره زمین و خشکسالی در دهه اخیر، سطح جنگلی پسته وحشی در ایران به شدت کاهش یافته است که اثرات منفی اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی دارد.

دمای بالا و بارندگی کم باعث کاهش ذخیره آب خاک و افزایش نمک می شود که مهمترین عامل محدود کننده رشد درختان دیم است. بنابراین، نیاز فوری به حفاظت و مدیریت پایدار این گونه اصلی وجود دارد تا دوره های رشد و بهره وری طولانی مدت را تضمین کند.

با این حال، از دیدگاه مولکولی سلولی توجه کمی به این محصول آجیل شده است که منجر به این شد که تنها 1329 توالی برچسب توالی بیان شده در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، و ژنوم مرجعی وجود ندارد.

اخیراً بررسی ژنوم P. vera cv گزارش شده است. Siirt با استفاده از توالی یابی Illumina برای کشف تکرارهای توالی ساده (SSR) در ژنوم مونتاژ شده، که 59280 نقوش SSR به دست آمد و 206 SSR برای مشخص کردن ارقام P. vera و ژنوتیپ‌های پسته وحشی اعمال شد.

بر اساس این مطالعه، اندازه ژنوم پسته حدود 600 مگابایت با نرخ هتروزیگوسیتی بالا است که احتمالاً به دلیل سیستم جفت گیری دوپایه ای در این جنس است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.