کارکرد لباس، ایجاد گرما و محافظت باشد بلکه برای مذهبی یا تشریفاتی طراحی شده

شاید واضح ترین کارکرد لباس، ایجاد گرما و محافظت باشد. با این حال، بسیاری از محققان بر این باورند که اولین لباس‌ها و زیورآلات خام که توسط انسان پوشیده شده است، نه برای سودمندی، بلکه برای مذهبی یا تشریفاتی طراحی شده است.

اهداف سایر کارکردهای اساسی جیوه قرمز در رادیو قدیمی لباس شامل شناسایی پوشنده (با ارائه اطلاعات در مورد جنسیت، سن، شغل یا سایر ویژگی ها) و جذاب تر جلوه دادن لباس پوشنده است.

اگرچه واضح است که چرا چنین استفاده هایی از لباس توسعه یافته و همچنان قابل توجه است، اغلب تعیین چگونگی دستیابی به آنها دشوار است.

برخی از لباس هایی که زیبا به نظر آموزش اسکاج جدید می رسند هیچ گونه محافظتی ندارند و در واقع ممکن است به پوشنده آن آسیب برسانند. اقلامی که قطعاً یک پوشنده را شناسایی می کنند، می توانند در زمان و مکان دیگری معنای خود را از دست بدهند.

 لباس‌هایی که در یک دوره زیبا به نظر می‌رسند، در دوره بعدی کاملاً زشت اعلام می‌شوند و حتی یونیفرم‌ها ساده‌ترین و راحت‌ترین لباس‌هایی که شناسایی می‌شوند در معرض تغییر هستند. دلایل چنین تغییراتی چیست؟

چرا افراد لباس ها را قبل از اینکه لباس مجلسی فرسوده شوند تعویض می کنند؟ به طور خلاصه، چرامد ، برخلاف لباس صرف، وجود دارد؟

البته هیچ پاسخ ساده ای برای چنین سؤالاتی وجود ندارد و هر دلیلی تحت تأثیر بسیاری از دلایل دیگر است، اما مطمئناً یکی از رایج ترین نظریه ها این است که مد در ارتباط با سرمایه داری و توسعه مدرن تکامل یافته است.اجتماعی-اقتصادی کلاس ها .

بنابراین، در جوامع نسبتاً ایستا با جابجایی محدود بین طبقات، مانند بسیاری از بخش‌های آسیا تا دوران مدرن یا در اروپا قبل از قرون وسطی ، سبک‌ها دستخوش الگوی تغییری نشدند.

در مقابل، وقتی طبقات پایین توانایی کپی کردن طبقات بالا را دارند، طبقات بالا به سرعت تغییرات مد را ایجاد می کنند که نشان دهنده اقتدار و موقعیت بالای آنها است.

برای مثال، در طول قرن بیستم، کیک هویج و دارچین با پف زیاد فناوری ارتباطات و تولید بهبود یافته، سبک‌های جدید را قادر می‌سازد تا با سرعت‌های سریع‌تری از نخبگان به توده‌ها سرازیر شوند و در نتیجه تغییر مد شتاب گرفت.

  • منابع:
    1. The nature and purposes of dress

  • تبلیغات: 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.